Interaktivní mapa
Nejkrásnější místa
Tipy na výlety
Stravování
Peníze a doprava
Řečtina
About Crete
link to blog.aboutcrete.eu

Kam cestovat po Krétě

Kréta je sice ostrov, který se dá projet skrz na skrz za několik dní. Na každé straně ostrova je ale tolik zajímavých míst, že jednodenní výlet na prohlídku všeho nestačí. Proto jsme pro Vás vymysleli několik vícedenních výletů s romantickým spaním na pláži a projetím všech nejzajímavějších míst. Tady najdete všechny potřebné informace pro organizaci a zajištění všeho potřebného.

Západní Kréta

Startujeme z města Chania, kam se můžete dostat letadlem z domova (nebo Polska) nebo autobusem z Heraklionu za cca 13€. Tady je nejvýhodnější si půjčit auto, ale pokud upřednostnujete městskou dopravu, alternativní cestou je doprava autobusem z Chanie jak na Elafonissi, tak na Falasarnu, či dokonce na Balos, ikdyž na této cestě musíte jet část lodí. Aktuální jízdní řády najdete zde, ale časově výhodnější je půjčit si auto, máte potom svobodu volby, kde se zastavit na jídlo a kde si vyfotit horský výhled. Pro více osob vyjde menší auto dokonce levněji než autobus.

1. den

První den si prohlédneme město Chania, což může zabrat celý den, ale pokud přijedete odpoledne, dá se to stihnout za pár hodin. Chanii opustíme ve večerních hodinách, nejlépe ale ještě za světla. Před odjezdem z města je třeba nakoupit zásoby, nejlépe v některém z místních Carrefourů (Μαρινόπουλος), které si můžete najít na mapě Carrefourů v Řecku, pokud do prvního políčka zadáte ΧΑΝΙΩΝ, do druhého XANIA a v posledním vyberete možnost "Όλα τα καταστήματα".
Po nákupu vyrazíme na cestu směrem na pláž Falasarna, kde se na hlavní pláži spát nesmí, ale máme tip na romantické místečko na spaní na pláži vedlejší. Mezi skalami si můžeme ugrilovat večeři a uložit se ke spánku.

2. den

Po probuzení se můžeme přesunout na hlavní pláž Falasarna oceněnou modrou vlajkou, osvěžit se a před obědem vyrazit směrem ke slavné růžové pláži Elafonissi. Pokud Vás po cestě přepadne hlad, můžete ho zahnat v horské taverně na cestě. Zbytek dne strávíme na pláži Elafonissi a protože se na Elafonissi nesmí přespávat, tak v pozdní odpoledne vyrazíme na cestu zpět do Falasarny, kde přespíme opět na stejném místě.

3. den

Poslední den našeho výletu se vydáme na najdobrodružnější cestu. Hned ráno zamíříme směrem k pláži Balos, ke které vede poněkud zdlouhavá cesta. Na pláži je dosti draho takže se vyplatí si po cestě nakoupit drobné občerstvení a hektolitry vody na celý den. Když dorazíme na Balos, užijeme si tam zbytek dne sluněním se a kocháním a k večeru můžeme vyrazit zpět na naše rezidentní místo. Pokud se vracíme na východ nebo do středu ostrova, po cestě je též možnost zastavit se na jídlo nebo na koupání ve sladké vodě k jezeru Kournas.

Východní Kréta

Východní oblast Kréty je její nejméně známou, takže zasíťování autobusovou dopravou je nejhorší. Pokud se chcete na tuhle stranu ostrova dostat, vypůjčení auta se nevyhnete. Nejvýhodnější lokalita pro jeho vypůjčení je Heraklion, pokud to však nemáte po cestě, dobré ceny se dají usmlouvat i v Hersonissose nebo v Agios Nikolaos.

1. den

Nejvhodnější první zastávkou na východě Kréty je Lasithi Plateau, což je obrovská rovina, která je plná původních větrných mlýnů a obklopená obrovskými Krétskými horami. V okolí této planiny se dá strávit příjemné dopoledne a v některé z okolních vesniček se naobědvat v taverně.
Po dobrém obědě můžeme pokračovat zpět na hlavní silnici z Heraklionu na východ a pokračovat po ní dále směrem k Vai, což je náš cíl. Ten ale pro dnešek mineme, nakoupíme si něco dobrého na gril a půjdeme si hledat nocleh na blízkou pláž.

2. den

Ráno nás probudí velmi efektní východ slunce, který skutečně není radno zaspat. Protože sluníčko vychází dost brzo, vydáme se dospat na nedalekou pláž Vai, kterou jsme minuli včera večer a tam strávíme zbytek dne. K večeru se sbalíme a zhruba na západ slunce se vydáme do města Agios Nikolaos, kde si užijeme romantický večer. Na tuhle cestu je radno si vyšetřit pár euro navíc, protože přístav v Agios Nikolaos, ačkoliv je dost drahý, je romantickým místem k posezení u lahve dobrého vína.

Jižní Kréta

Jižní Kréta je velmi hornatou a řídce obydlenou oblastí. O to zajímavější však jsou místa, která se zde dají navštívit. Tentokrát ale neexistuje alternativa, jak výlet projet bez auta, protože autobusová spojení mezi městy jižní Kréty jsou dosti bídná. Výlet startujeme v městečku Matala, ve kterém není dostatečně velká síť autopůjčoven, proto je nejlepší si auto půjčit v Heraklionu nebo jiném větším městě, ze kterého do Mataly přijedete.

1. den

První den strávíme prohlídkou městečka Matala a sluněním se na jeho pláži, která je přímo v centru. K večeru (zhruba dvě hodiny před západem slunce) naložíme zásoby, které je nejlepší nakoupit v supermarketu u parkoviště v Matale, ať se nemusíte s nákupy zdržovat později, a vydáme se směrem k písečné duně na pláži Agios Pavlos, kterou si náležitě užijeme právě při západu slunce. Odtud se po chvilce řádění v písku přesuneme na malou pláž u pláže Damnoni, na které přespíme. Počítejte s tím, že cesta z Agios Pavlos na pláž k přespání trvá zhruba hodinu.

2. den

Druhý den ráno, po romantické snídani na soukromé plážičce, které místní říkají Amoudaki nebo také Mikroamoudi, kterou možná přeruší nějaký nudistický turista, kteří se tu začínají rojit kolem deváté, se vydáme dále. Konkrétně na pláž Preveli, kde nás čeká unikátní procházka palmovým lesem a ústí horské říčky do moře. Tady strávíme celý den, abychom se nemuseli škrábat zpět na parkoviště v poledním pařáku. Pokud si na pláž nekoupíte občerstvení ve vesnickém supermarketu v Lefkogii, můžete navštívit tavernu na pláži, která má navzdory svojí lukrativní poloze a nulové konkurenci celkem přijatelné ceny. Večer se přesuneme zpátky do Mataly, kde už si můžeme vybrat ze dvou možností k nocování.

3. den

Ať už jsme přespali na Red Beach nebo na pláži Komos, dopoledne je nejlepší strávit sluněním se tam, kde už jsme. Jakmile nás přepadne hlad, popřípadě až k večeru, se vydáme na dobrodružnou cestu za delikátním jídlem - do vesničky Kapetaniana. Tam si necháme chutnat a pořádně hodujeme - zpravidla za čím víc peněz je Váš účet, tím menší procento částky v horách zaplatíte. V turistických centrech je to bohužel naopak. Tímto náš výlet po jihu ostrova končí.

Severní Kréta

Severní Kréta je nejobydlenější a zároveň nejméně hornatou oblastí. Po jejím pobřeží vede široká cesta, která je ve velmi dobrém stavu a dobře se po ní dá dopravit po celé délce ostrova. Kromě velké silnice tam jsou ale i velká města, která trošku kazí romantickou atmosféru celé Kréty.

1. den

Náš výlet začneme na pláži Bali. Na této menší pláži se dá v poklidu strávit celý den. Oběd si můžete dát v některé z taveren na okraji pláže, kterých tam je dost pro všechny. Někdy odpoledne se vydáme na pokračování naší cesty - do Rethymna. Tam si užijeme západ slunce, promenádu okolo přístavu a úzkými historickými uličkami a k večeru se přemístíme do Heraklionu. Do Heraklionu proto, že na severním pobřeží je velmi málo pláží odříznutých od civilizace, takže nemáme žádné tutové místo, kde přespat. V Heraklionu se dá pomocí vyhledávačů hotelů jako je booking.com relativně snadno najít levné ubytování.

2. den

Další den si můžeme během dopoledne udělat procházku po Heraklionu a poté vyrazit vstříc komerční části Kréty. Za vidění rozhodně stojí Star Beach - pláž plná atrakcí od těch běžných, jako jsou tobogány nebo vodní jízda na nafukovacím banánu, až po neobvyklé jako je bungee jumping z jeřábu nad mořskou zátokou. K večeru můžeme buďto zůstat na party v okolí Star Beach, kde to bývá opravdu povedené, nebo zakusit kousek divokosti hříšného (a blízkého) města Malia nebo se vydat na poklidný večer zpátky do Heraklionu, který nabízí příjemnou atmosféru pro posezení a promenádování se přímořským velkoměstem.