Interaktivní mapa
Nejkrásnější místa
Tipy na výlety
Stravování
Peníze a doprava
Řečtina
About Crete
link to blog.aboutcrete.eu

Άγιος Παύλος (Agios Pavlos)

Agios Pavlos je pláž dost daleko od civilizace, má však unikátní věc, která potěší lidské oko a překvapí lidský mozek. Má písečnou dunu, která vede do moře. Sklouznout se po písečné duně k moři je úplně nový pocit, který stojí za to zažít.

Parkování je možné přímo nad již zmíněnou písečnou dunou, kterou najdete snadno, pokud budete následovat šipky s nápisem Sand Hills, popř. pokud chcete zůstat na celý den, je dobré se nechat svést po silnici až dolů ke standardní pláži, která je hned vedle a na svezení po písečné duně si dojít později.


Sestup po písečné duně během dne není možný, protože písek je velmi horký a pokud se vám bezbolestně podaří dostat se dolů, cesta nahoru bývá více problematická. Nejlepší proto je se na písečnou dunu vydat při západu slunce. V té době přidává navíc světlo této duně neuvěřitelnou krásu.

Seběhnutí po duně si úplně nejvíc užijí děti, je však lepší, aby jako první seběhl dospělý a dětem vybral nejlepší cestu, protože ve svahu se sem tam vyskytují kameny, které nejsou v písku vidět a když kámen nečekáte, je došlápnutí na něj nepříjemné.

Na pláži pod písečnou dunou k dispozici žádné sociální zařízení ani bar není. O tom, jak to vypadá na sousední klasické pláži mnoho informací nemáme, jen to, že jsou na ní k dispozici lehátka.


35.10444 N, 24.560837 E

Z hlavní silnice Timbaki - Spili odbočte směrem na Agios Pavlos. Odtud Vás čeká dvanáctikilometrová panoramatická jízda přes Krétské pahorky až do Agios Pavlos. Ve městě se držte stále na hlavní cestě, dokud v ostré levotočivé zatáčce neuvidíte šipku na Sand Hills. Vypadá to, jakoby šipka vedla do příkrého kopce, který těžko vyjedete? Tak to jste správně. Kousíček vlevo od této strmé asfaltové cesty je prašná cesta, po které se opatrně vydáte a po pár stech metrech jste přímo nad písečnou dunou.

Pod zmíněnou písečnou dunou se dá bezpečně přespat, musíte ale vstávat dřív než sluníčko, protože pokud se budete chtít vyškrábat zpátky k autu pískem, který už bude horký, bude to dosti dramatická záležitost. Jako vhodnější pláž k přespání bychom doporučovali hlavní pláž vesničky Agios Pavlos. Ta je sice dost blízko civilizaci, ale noční život v Agios Pavlos není tak bujarý, abyste se museli bát nočních opileckých návštěv ve vašem tábořišti.