Interaktivní mapa
Nejkrásnější místa
Tipy na výlety
Stravování
Peníze a doprava
Řečtina
About Crete
link to blog.aboutcrete.eu

Πρέβελι (Preveli)

Pláž Preveli je zajímavá hned ze dvou důvodů. Jedním je, že se zde do moře vlévá sladkovodní říčka Megalo Potamo, což vede k zajímavému chování živočichů v okolí. Druhým důvodem je, že okolo ústí zmíněné říčky se nachází jeden ze dvou palmových lesů na Krétě. Před pár lety celý vyhořel, ale palmy ukázaly svoji sílu a dnes už vypadají jako zdravé rostliny (kromě ohořelých kmenů). Požár však významně změnil strukturu palmového lesa - tam, kde dříve vykukovaly květy jiných rostlin, dnes už jsou jenom palmy, ostatní rostliny požár zničil.

Na pláž se dá přijet ze dvou stran. Pokud si níže vyberete variantu směrem na Piso Moni Preveli, parkování je bezproblémové, na oploceném parkovišti, na které není problém se vzhledem ke všudypřítomným ukazatelům dostat. Cena za parkování je v sezoně 2€, mimo sezonu a na jejím začátku se za parkování většinou neplatí. Pokud si vyberete druhou cestu, prostoru k parkování není tolik. Nicméně ušetříte se chůze po pěšině z horního parkoviště k pláži.

Voda horské říčky je dost studená, což je poznat i na teplotě mořské vody, se kterou se mísí. Koupání na této pláži proto není žádný zázrak. Dno se svažuje celkem prudce dolů a za větrného počasí se dělají vlny.

Co ale na této pláži stojí za to, je palmový les. Procházka po vytyčené trase palmovým lesem zabere zhruba půl až třičtvrtě hodinky a končí v krásné roklině. Na konci této trasy je možné přebrodit řeku a porozhlédnout se ještě po opačné straně palmového lesa anebo se vydovádět v proudu sladké vody.

Sociální zařízení na této pláži poněkud zaostává. K dispozici je pouze záchod u taverny a malé umyvadýlko, ve kterém se občas voda ztratí na neznámé místo a neteče (ač to hned vedle horské říčky vypadá divně). Cesta k tomuto zařízení z pláže vede přes říčku a potom přímo přes tavernu.


35.152688 N, 24.47397 E

Cesta k pláži Preveli má dvě možnosti. První varianta je dost jednoduchá. Z Lefkogie se vydáte na Kato Moni Preveli, odtud budete pokračovat směrem na Piso Moni Preveli a jakmile se dostanete na hřeben, snažíte se na první pokus trefit odbočku vlevo směrem k moři. Nám se to na poporvé nikdy nepovede, protože cedule jsou trochu matoucí, takže koukejte pozorně. Jakmile dojedete k pomníku přátelství a míru, ze kterého je mimochodem velmi pěkný výhled, přejeli jste to a je třeba se zhruba půl kilometru vrátit. Po zaparkování vás ještě čeká panoramatický sestup po schodech na pláž, který vám poskytne všechny pohlednicové pohledy na Preveli.

Druhá varianta je sjet až dolů k pláži, tato cesta vede z Kato Moni Preveli směrem na Drimiskos a zhruba v polovině cesty se odpojuje k moři. Údajně není moc příjemná, my jsme se o pohled na Preveli shora nikdy připravit nechtěli, takže jsme ji nezkusili.

V případě, že se Vám ani jedna z navrhovaných cest nepozdává, zbývá ještě možnost dopravit se na pláž lodí. Toto je možné si dohodnout v přístavu v Plakias nebo v Agia Galini. Lodě na pláž jezdí na několik málo hodin, na procházku palmovým lesem a chvilku slunění na této krásné pláži to však bohatě stačí.

Pláž Preveli je chráněnou oblastí, takže oficiálně na ní není dovoleno kempovat. Vzhledem k tomu, že již zmíněný požár vznikl cizím zaviněním, dá se očekávat, že pláž bude hlídaná a případná ohniště budou likvidovány. Pláž navíc k nocování nedoporučujeme proto, že vzhledem k blízké sladké vodě se kolem ní vyskytuje velké množství otravného hmyzu.