Interaktivní mapa
Nejkrásnější místa
Tipy na výlety
Stravování
Peníze a doprava
Řečtina
About Crete
link to blog.aboutcrete.eu

Δαμνόνι (Damnoni)

Damnoni, podobně jako velká část jižní Kréty je baštou nudistů. Všechny pláže v Řecku jsou oficiálně nudistickými, takže nikde není zakázáno nahé koupání a opalování, nicméně, pokud se chcete opalovat s ostatními naháči, Damnoni a Amoudi (pláž o pár set metrů vedle) jsou ta místa, kam byste se měli vydat. Ačkoliv jih Kréty je velmi hornatý a nepříliš hustě osídlený, v těchto místech najdete luxusní hotely plné německých nudistů.

V okolí pláží Damnoni a Amoudi není problém s parkováním, protože kromě hotelových hostů a zaměstnanců přilehlých hotelů tam většinou příliš mnoho lidí neparkuje. Bez problémů se tedy vejdete na malé parkoviště u pláže v kteroukoliv denní dobu. Parkování je zdarma.


Pláž Damnoni, i sousední pláž Amoudi jsou si velmi podobné, obě dvě jsou pokryty drobnými kamínky, po kterých se celkem příjemně chodí i naboso. Na obou jsou k dispozici lehátka, na obou je možnost lehnout si přímo na pláž. Na Damnoni je trošku lepší zázemí, co se týče plážových barů, je to přecejen o něco blíž k velkým hotelům. Z Amoudi musíte do nejbližší taverny ujít asi 100 metrů.

Vstup do vody je kamínkový, dno jde dolů docela rychle. Pláže jsou chráněny zátokou, ve které se nechází, takže voda bývá klidná nicméně za větrného počasí se můžou udělat větší vlny. Stavění hradů tady kvůli kamínkům nepatří mezi oblíbené aktivity. Se šnorchlem se můžete vydat okolo skal na okraji pláže.

Na pláži Damnoni - větší z těchto dvou - najdete sprchu i záchody. Na pláži Amoudi - zastrčenější z nich - sprcha není. Hledat na nudistických plážích převlékárny jsme se příliš nesnažili, takže prozatím by mohla stačit informace, že převlékárny tu nejsou. Při příští návštěvě se podíváme pořádně a informaci upřesníme.


Damnoni - 35.173968 N, 24.417012 E
Amoudi - 35.170877 N, 24.420405 E

Cesta není složitá, ve městě Plakias se držte směrovek na Lefkogii a odtud už by měla být cesta na Damnoni dobře značená. V těchto místech buďte velmi opatrní při používání GPSky, při zadávání cíle slovy je dost pravděpodobné, že se dostanete kousíček vedle, což v praxi znamená se i 5 km vrátit a vydat se jinou cestou. Nám se nejvíce osvědčilo nezadávat cíle slovně, ale pomocí souřadnic.

Na hlavních plážích Damnoni a Amoudi se dá beztrestně přespat i ugrilovat večeře, máme ale lepší tip. Pokud přímo mezi těmito dvěma plážemi kouknete směrem k moři, uvidíte malinkatou plážičku jako stvořenou k nocování pod širým nebem. Pláž má asi 12 metrů, je na ni třeba slézt asi tři metry pod skálu, takže je velmi dobře chráněna proti větru. Na jejím povrchu jsou drobné kamínky, takže vyhloubení ohniště je hračka. Abyste se příliš nenatrápili s hledáním této pláže, zde přikládáme její souřadnice: 35.171956 N, 24.419053 E.