Interaktivní mapa
Nejkrásnější místa
Tipy na výlety
Stravování
Peníze a doprava
Řečtina
About Crete
link to blog.aboutcrete.eu

Co je co?

Stravovní v tavernách má v Řecku trošku jiný charakter, než stravování v našich restauracích. Typický tavernovský způsob jídla je takový, že se objedná spousta menších jídel a na stole se tak vytvoří jistá forma švédského stolu, ke které každý dostane svůj čistý talíř a na něj si jídlo nabírá. Typické je také to, že ke všemu dostanete kousek chleba. Je úplně standardní vidět řeky, jak jedí těstoviny a přikusují k tomu chleba. Pokud si objednáte celou večeři ke stolu, většinou dostanete po jídle nějakou drobnou sladkost zdarma. Bývá to ovoce, baklava, chalva, zkrátka co komu zrovna přijde pod ruku.

Jídlo

Mousaka

Jídlo, které se tradičně podává v zapékací míse, se skládá ze tří hlavních ingrediencí - lilku, mletého jehněčího a bešamelu. Tyto suroviny se v jednotivých regionech doplňují o různé další složky, například rajčata nebo brambory.

Souvlaki

Tradičně se jedná o fastfoodovou jednohubku z malých kousků různého masa, někdy i se zeleninou, grilovaných na špízu. Nenechte se ovšem zmást, pokud někdo použije termín souvlaki pro gyros v pitě. Používá se pro něj nejspíš pro to, že souvlaki lze také podávat v pitě na způsob gyrosu.

Tzatziky

tzatziki Tzatziky jsou klasickou pochutinou, která je podávána jak jako předkrm, tak jako salát a dokonce i jako omáčka ke gyrosu. Tzatziky se dělají z hustého řeckého jogurtu smíchaného s nastrouhanou okurkou a dochuceného česnekem, koprem a olivovým olejem. Na Krétě se do tzatziků tradičně přidává i nastrouhaná mrkev.

My jsme připravili fotorecept na tuto lahůdku ze surovin, které seženete v každém obchodě. Najdete ho zde.

Řecký salát

řecký salát Řecký salát je podobný nám známějšímu šopskému salátu - skládá se tedy z rajčat, salátové okurky, papriky, cibule. Hlavní rozdíl oproti balkánskému salátu je v sýru, který je nahoře. Zatímco na šopský salát se dává kravský balkánský sýr, na řeckém salátu nesmí chybět feta, tedy řecký sýr z ovčího mléka a olivy. Salát se dochucuje oreganem a olivovým olejem.

Náš fotorecept na svěží letní salát naleznete zde.

Feta

Kromě toho, že je feta přísadou do tradičního řeckého salátu, feta je také velmi oblíbeným jídlem samotná. Možností je hned několik. V některých tavernách dostanete fetu pečenou v troubě s rajčaty, ve gyrosárnách zase grilovanou fetu v pitě jako vegetariánskou verzi gyrosu. Feta je také perfektní pochutina na plážové grilovačky.

Gyros

Gyros je dobře nakořeněné maso (kuřecí, vepřové nebo jehněčí), které je opekáno na velké grilovací jehlici a je postupně odkrajováno. Běžný způsob servírování je ve fastfoodové pitě (arabském chlebu) s cibulí, rajčaty, tzatzikami a hranolky. Ve fast foodech s posezením či tavernách je též možné si gyros objednat na talíři - potom dostanete to stejné jen rozprostřené na větší prostor.

Tyropita

Pečivo z těsta chutí podobného našemu listovému těstu které je dostupné v supermarketech i občerstveních. Tradičně je plněná feta sýrem, nicméně má mnoho obměn plněných masem, špenátem, nebo dokonce i sladkou náplní.

Baklava

Baklava je velmi sladký dezert servírovaný v různých obměnách ve všech zemích, které byly součástí osmanské říše. Řecká varianta se skládá z vrstveného filo těsta (stejné, z jakého je tyropita) vrstveného na sebe, plněného sekanými ořechy a slazeného karamelovým krémem nebo sirupem.

Chalva

Tradičně byla vyráběna z výluhu ze saponinových rostlin smíchaného s cukrovým sirupem, dnes se však vyrábí z pražených olejnatých jader (slunečnice, ořechy, sezam) a kandovité hmoty se škrobovým sirupem. Chalvu lze koupit i u nás v čajovnách a obchodech s východním zbožím nebo se zdravou výživou, chalva, kterou koupíte v řecku má však více krystalickou strukturu.

Nápoje

Frappe

Káva je v Řecku velmi oblíbeným nápojem. Dokonce tak jako u nás na sportovních utkáních mají všichni v ruce pivo v kelímku, v Řecku mají všichni ledovou kávu - frappe. Vyrábí se z rozpustné kávy, ledu a cukru, lze do něj tak přidat mléko - to si musíte říct navíc. vše se společně vyšlehá, aby byla v horní vrstvě kelímku pěna. Podává se v plastovém kelímku s brčkem.

Freddo espresso, capuccino...

Variantou na frappe je freddo varianta klasických druhů kávy. Freddo espresso je ledová káva, na kterou je místo rozpustné kávy použito espresso. Freddo capuccino je též z espressa, nicméně do pěnové vrstvy se přidává ještě vrstva smetany, která je velmi hustá, chuťově podobná naší zakysané smetaně.

Kanelada

Kanelada je nápoj typický na jižní Krétě (na severu se shání o poznání složitěji). Jde o tradičně připravovanou sladkou limonádu s intenzivní skořicovou chutí. Nejlepší je podávaná s ledem.

Raki

Tradiční balkánská pálenka ze zbytků po výrobě vína. Pokud znáte raki z jiné země, například z Chorvatska nebo Bulharska, vězte, že každý národ má svoji, jinou, recepturu.

Rakomelo

Rakomelo je variace na raki, která je ve stádiu kvašení smíchána s medem. Je sladší než klasická raki a má světle hnědou barvu.

Ouzo

Variace na pálenku z vína, která je po vypálení dochucována různými bylinkami. Nejvýraznější chutí v tomto nápoji je anýz, dá se tedy přirovnat k hašlerkám. Ouzo je čiré, pokud ho dáte do mrazničky, získá mléčně bílou barvu.