Interaktivní mapa
Nejkrásnější místa
Tipy na výlety
Stravování
Peníze a doprava
Řečtina
About Crete
link to blog.aboutcrete.eu

Αθήνα (Athény)

Athény - hlavní město Řecka, je velkým lákadlem pro turisty hlavně svými památkami, které zde byly budovány od jeho založení, které se datuje až do 14. století před naším letopočtem. Mezi nejvýznamnější památky v Athénách, které byste na výletě do hlavního města neměli vynechat patří Panthenon, Athénská agora, Olympeion, Hadriánův oblouk a Dionýsovo divadlo.

Panthenon, palác, který se nachází na Akropoli - hoře tyčící se nad Athénami využívané takřka po celou historii jako pevnost. V dnešní době je na Akropoli také jedno z nejrozsáhlejších archeologických muzeí světa věnujících se antice. Dalším zajímavým místem je starověká Athénská agora, což je vlastně jistá forma tržiště, které od dávných dob až dodnes slouží jako centrum celého města. Za zmínku také stojí Olympeion, největší dochovaný chrám v Řecku, Hadriánův oblouk, který byl vybudován před 1900 lety a tehdy odděloval Starou a Novou část města a Dionýsovo divadlo - nejstarší známé divadlo na světě stojící před Akropolí.

Pokud si výlet do Athén plánujete na více dní, nedoporučujeme přespávat venku nebo pod stanem kdekoliv poblíž. Vzhledem k velikosti tohoto města to není bezpečné. Pokud ale nechcete investovat do ubytování, které se mimochodem na booking.com shání velmi snadno a levně, máme pro Vás tip. Vyzkoušejte couch surfing. V Athénách s ním máme velmi pozitivní zkušenosti a to hned z několika bytů, kde jsme přespali.

Athény jsou velmi rozsáhlé město a ačkoliv většina hlavních památek je koncentrována okolo Akropoly, pokud se budete chtít podívat například do přístavu nebo do lokalit mimo historické centrum, bude třeba použít městskou hromadnou dopravu. Tady se Vám naskýtá možnost svézt se metrem, které je druhé nejstarší vybudované metro na světě vůbec. Toto metro aktuálně jezdí na třech linkách a dá se s ním bezpečně dostat i na letiště.

Ceník lístků

Druh lístkuZákladní cenaZlevněná cena
90-minutový lístek1.40€0.70€
Lístek na jednu jízdu (tram, bus, trolejbus)1.20€0.60€
Lístek na 24 hodin4€---
Lístek na týden (7x24 hodin)14€---
3-denní turistický (prodává se jen na letišti)20€---
7-denní turistický (prodává se jen na letišti)50€---
Rychlým autobusem na letiště5€2.50€
Metrem na letiště8€4€
Metrem na letiště a zpět14€---

Zlevněné lístky platí pro děti od 7 let (do 7 jezdí zdarma), až do 18. Děti starší 12 let mohou být požádány o prokázání věku. Dále pro seniory nad 65 let a studenty do 25 let po prokázání se studentským průkazem (platí ISIC).

Pro jízdu na letiště je třeba mít speciální jízdenku (je to daleko), proto na tuto trasu neplatí standardní ani vícedenní lístky. Jedinnou vyjímkou je turistický lístek, který se dá pořídit pouze na letišti a platí pro jednu jízdu z letiště do standardní městské zóny (a dále po vybraný počet dní v této zóně).

Cesta z Kréty do Athén je možná z Heraklionu a z Chanie. Trajekty jezdí většinou celou noc a dá se v nich docela ucházejícně vyspat (pokud nemáte štěstí na vlny). V případě velkého větru, bouře nebo obrovských vln je celkem běžná praxe, že se výjezd trajektu zruší, takže je dobré sledovat kromě jízdního řádu i předpověď počasí.

Do Athén (do přístavu Piraeus) jezdí dvě společnosti. Minoan Lines a ANEK Lines. Odjezd obou trajektů je z Heraklionu v 21.30 a z Athén ve 21.00 hodin. Loď ANEK Lines je o půl hodiny rychlejší, do Athén přijíždí v 6.30. Rozdíl je pouze v ceně. S Minoan Lines Vás cesta do Athén vyjde na 41€, zatímco s ANEK Lines zaplatíte jen 36€. Přeprava auta u obou společností stojí 85€. Pokud však máte auto z půjčovny, dejte si pozor, zda s ním smíte opustit ostrov. Většinou je to zakázáno. Pokud jedete do Athén a zpět, ANEK Lines nabízí 20% slevu při koupi zpátečních lodních lístků. Pokud chcete jet z Chanie, jezdí odtud ANEK Lines za 35€ ve 21.00 a v Athénách je v 5.30 a zpět stejně - 21.00 odjezd.